Za okny barevný podzim, příjemné říjnové babí léto, a my máme pravidelnou seanci Zastupitelstva města Kroměříže.
Začátek patřil kolegovi kardiologovi Lumírovi Franckovi, který promítl pár slajdů na téma covidová epidemie. Jo, rozjíždí se to, jo, nikoho to nebaví. A nejvíc to nebaví zdravotníky, zejména ty, co mají tu čest znovu fárat do dolů zvaných v našem slangu "covidária". Zatímco v době, kdy nebylo očkování, měla práce tam smysl, dneska je to činnost sysifovská, pakárna, bezútěšnost. Fakt, že je stále spousta lidí neočkovaných, na náladě nepřidává, prostě je v populaci hodně lidí bezohledných a sobeckých, nebo prostě nechápavých. Beru to jako fakt. Neočkovaní mají také v Kroměříži drtivou převahu na dvou místech - na lůžkách JIP a v diskusích na sociálních sítích. Díky nim se omezuje provoz operačních oborů, opět se odkládají pacienti čekající v bolestech na termín. Co dodat.
Dalším bodem byla prezentace studie sportovní haly, mezi kolejemi zborovské střely a fotbalovým areálem.Halu potřebujeme, souhlas. Na první pohled pěkné obrázky. Prosklený objekt kruhového půdorysu s přesahující kšiltovitou střechou, zapuštěný pod úroveň terénu. Někteří kolegové - zastupitelé vyjadřovali doslova nadšení, že se k nám budou jezdit dívat, jak se staví pořádná hala. No, nevím, já už jsem asi skeptik a růžově to nevidím. Po zkušenosti s Parkovacím domem, který považuji za velký omyl, zejména umístěním na nejdražší parcele a napojením na nejucpanější komunikace ve městě... Co se mi nelíbí na hale? Jednak půdorys, který sám o sobě prodraží stavbu a není obecně příliš praktický, zvláště u hal menších rozměrů. Nestavíme Rondo jako v Brně. Dále prosklené stěny, náročné na údržbu, na tepelné ztráty a způsobující nepříjemné světelné kontrasty pro sportovce. A hlavně, neznáme cenu a netušíme, jaké budou provozní náklady. Nemůžu se zbavit pocitu, že mi to připomíná Čunkovy megastavby, které svět neviděl, leda jako obrázky z plakátů. Shrnuto - do začátku budiž, berme to jako první nástřel. Odborná oponentura zkušeným stavařem nutná. Škoda také, že se nešlo cestou architektonické soutěže.
Další klíčový bod se skrýval v tlusté složce "Zprávy z Rady". Překvapivě odvolaná byla vedoucí Odboru rozvoje ing. Mertová. Tento post na kroměřížské radnici připomíná pozici učitele Obrany proti černé magii v Harry Potterovi. Co pamatuji, vždycky s tím byl problém. Šikovné stavaře si přeplatí stavení firmy, město není zrovna lukrativním zaměstnavatelem. I když se přes tento odbor pěkných pár miliónů protočí. Co bylo poslední kapkou k odvolání paní Mertové, nevíme. Možná se to dozvíme u soudu, kde se prý výpověď bude řešit. Budiž řečeno, že na rozdíl od loňského odvolání Pavla Zrny z odboru kultury, nebyla vyjádřena žádná nevole, a to ani z opozičních řad.
Mimochodem jsme se zcela náhodou dozvěděli, že naše bezmála třicetitisícové město nemá už víc než půl roku platnou smlouvu na svoz odpadu, neboť ta stávající s Biopasem vypršela. Pohoda. Pochopte, Covid.
Poslední bod, který stojí za zmínku, je přechod pro chodce, plánovaný u obřadní síně hřbitova, která se má rekonstrovat. Rekonstrukce samotná vypadá dobře, s přechodem ale nemáme počítat. Prý to zatrhla dopravní policie a taky kraj, kterému silnice patří. Tady jsme se trochu pohádali, protože zdůvodnění, že na kraji Kroměříži nepřejí, fakt neberu. Když jezdím denně okolo, vidím zoufalé skupinky pozůstalých, stojící na pangejtu a marně se pokoušející přejít rušnou Velehradskou. Musíme najít způsob, jak přechod udělat, ne důvod, proč to nejde. Na kraji mají Piráti uvolněného předsedu Dopravního výboru. I já si to beru za své. Ono to půjde. Když se bude snažit taky radnice.

pozn.: obrázek je z veřejného webu radnice


Zastupitelstvo škodí zdraví. Únor 2020

Dle jednacího řádu je možné schůze zastupitelstva svolat třeba jen 4x do roka. Asi abychom si šetřili nervy. Dělal to Čunek ve Vsetíně, tam se někdy rokovalo ...

  • 21.02.2020

Vzorný Čunkův žák v Kroměříži

Rozmohl se nám v kraji takový nešvar. Pojetí politiky ve stylu "kdo poukáže na problém, je nepřítel". Není třeba najít řešení, hlavní je opovážlivce ...

  • 24.04.2019

Program Zdravé Kroměřížsko

1/ fungující a dobře vedená nemocnice je základem životní jistoty – dostupné péče ve sdraví a v nemoci. Když se za kroměřížskou nemocnici nepostavíme ...

  • 07.01.2019